Serwis e-Księgowość pozwala na samodzielne rozliczanie spraw księgowych. Jeśli prowadzisz swoją firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, to korzystając z możliwości systemu, w łatwy sposób sam zadbasz o poprawne rozliczenia swojego biznesu.  


Aby rozpocząć należy poprawnie sparametryzować konto w Ustawienia/FirmaUstawienia/Właściciel, ponieważ na podstawie poszczególnych parametrów system wygeneruje odpowiednie deklaracje oraz pliki JPK, które należy przesłać do właściwych organów skarbowych. Szczegółową instrukcję parametryzacji systemu znajdziesz pod linkiem:


https://pomoc.e-ksiegowosc.finat.pl/pl/support/solutions/articles/43000684138-parametryzacja-systemu 


Księgowanie faktur sprzedaży


Dokumenty sprzedaży księgowane są w sekcji Fakturowanie/Faktury. Kolejny krok to wybranie opcji Wystaw fakturę i wskazanie odpowiedniego szablonu z listy dostępnych szablonów faktur dostosowanych do wybranej formy opodatkowania.


Zobacz krótki filmik:


https://pomoc.e-ksiegowosc.finat.pl/pl/support/solutions/articles/43000685804-wystaw-faktur%C4%99  


Księgowanie faktur zakupu


Dokumenty kosztowe należy wprowadzać w Koszty/Faktury kosztowe (analogicznie jak faktury sprzedaży) wybierając opcję Dodaj wydatek i korzystając z dostępnej listy szablonów dostosowanych do wybranej formy opodatkowania. Dla ułatwienia zalecamy dodawanie dokumentów w formie skanów lub zdjęć do zakładki Dokumenty.


Zobacz krótką instrukcję:


https://pomoc.e-ksiegowosc.finat.pl/pl/support/solutions/articles/43000684715-ksi%C4%99gowanie-faktury-na-podstawie-skanu 


Pojazdy


Wprowadzenie samochodu w serwisie e-Księgowość to nie tylko uzupełnienie numeru rejestracyjnego. Poprawne zdefiniowanie parametrów będzie mieć wpływ na właściwe rozliczanie faktur dotyczących m.in. eksploatacji pojazdu w KPiR i rejestrze VAT. Szczegółowa instrukcja dostępna jest tutaj: 


https://pomoc.e-ksiegowosc.finat.pl/pl/support/solutions/articles/43000684571-wprowadzenie-samochodu  


Środki trwałe


Podczas prowadzenia księgowości należy mieć na uwadze także prawidłowe dodanie środków trwałych, co spowoduje automatyczne wygenerowanie dowodów wewnętrznych dotyczących amortyzacji i ich księgowanie w KPiR. Szczegółowa instrukcja wprowadzenia środka trwałego dostępna jest tutaj:


https://pomoc.e-ksiegowosc.finat.pl/pl/support/solutions/articles/43000684598-wprowadzenie-%C5%9Brodka-trwa%C5%82ego   


Generowanie deklaracji i zamknięcie miesiąca


Po wprowadzeniu wszystkich dokumentów sprzedaży i kosztowych, w celu wygenerowania stosownych deklaracji należy przejść do Księgowość/Zamknij miesiąc i wykonać kroki zawarte w instrukcji Jak zamknąć miesiąc:


https://pomoc.e-ksiegowosc.finat.pl/pl/support/solutions/articles/43000684578-jak-zamkn%C4%85%C4%87-miesi%C4%85c- 


Wysyłka pliku JPK V7 


W celu wysyłki pliku JPK należy wykonać czynności zgodnie z instrukcją Generowanie i wysyłka pliku JPK V7:


https://pomoc.e-ksiegowosc.finat.pl/pl/support/solutions/articles/43000684582-generowanie-i-wysy%C5%82ka-pliku-jpk-v7 , pamiętając, aby najpierw sprawdzić ustawienia wysyłki. Wygenerowany plik JPK można wysłać do Urzędu Skarbowego bezpośrednio z systemu, zaznaczając opcję w ustawieniach Automatycznie wyślij JPK-V7 do Urzędu Skarbowego.


Generowanie i wysyłka ZUS DRA


Zapoznaj się z instrukcją:


https://pomoc.e-ksiegowosc.finat.pl/pl/support/solutions/articles/43000684629-generowanie-i-wysy%C5%82ka-zus-dra, a następnie po zatwierdzeniu  i wysłaniu deklaracji należy przejść do Księgowość/Zamknij miesiąc i zamknąć go za pomocą funkcji  Pełne zamknięcie miesiąca.





Wówczas wyświetli się zestawienie wszystkich danych z wybranego okresu rozliczeniowego, które należy  ponownie sprawdzić i zatwierdzić przyciskiem Zamknij miesiąc.


Po zamknięciu miesiąca nastąpi zmiana koloru kafla z zielonego na żółty. Następnie status zmieni się na Miesiąc zamknięty.